ŠARPEJ

 

Popis šarpeje (Chinese Fighting Dog)

Základním znakem šarpeje (Shar-Pei) je volná kůže a plochá a široká lebka. Barva jeho krátké a hrubé srsti může být různá: černá, zlatá, červená, modrá, různé odstíny hnědé atd. Oči jsou tmavé mandlového tvaru. Uši má malé ve tvaru trojúhelníku, vzpřímené se špičkami ohnutými dopředu. Jazyk modře zbarvený prozrazuje jeho příbuznost s rasou čau čau.Středně dlouhý krk s volnou kůží je dobře posazený na plecích. Šarpej má krátká, široká bedra a široký a hluboký hrudník. Ocas má silný, který se zužuje do špičky. Šarpej ho nosí vysoko stočený nad hřbetem nebo po straně těla. Přední nohy má rovné a pevné, zadní svalnaté a silné. Na končetinách není svraštělá kůže. Šarpej je vysoký 44 – 51 cm v kohoutku a váží 18 – 29,5 kg.

Klasifikace FCI

Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je šarpej zařazen do skupiny II./309 -Pinčové a knírači, molosská plemena, švýčarští salašničtí psi a jiná plemena, sekce 2.1 – molosové – dogovití psi. Zemí původu je Čína.

Dog Breeds

Povaha plemene

Šarpej je chytrý, nezávislý, hrdý, samostatný ale přítulný, hodný a chytrý pes. K majiteli se nepřivazuje. Je velmi dobrý hlídač a společník, má rád členy své rodiny, ale k cizím je útočný a bojovný.

Rodinný plyšák, hlídač a kamarád, jak má být

Míša plýša, jak je šarpejáři toto plemeno nazýváno, miluje svého pána, svou rodinu a cítí se šťastný, když může mít o všem přehled. Není psem vhodným do kotce. Bez společnosti člověka a zavřený v kotci velice trpí. Výborně si zvyká i na domácí zvířata či ostatní psy a cítí se velice dobře, může-li hlídat a dávat pozor na celou svou smečku. Stejně výborně si zvyká i na sídlištní bydlení. Velice rychle se orientuje a dokáže čekat na pána. Je samostatný, ale potřebuje hodně lásky, za kterou je neskonale vděčný. Šarpej je pes, který neobtěžuje neustálým přinášením aportů nebo dožadováním se pozornosti. Žije vedle svého pána a divá-li se pán na televizi, bude se dívat také. Když venku prší, klidně počká, až přestane. Miluje procházky, ale ještě radši má své pohodlí a moc rád spí. To neznamená, že by byl líný nebo špatně hlídal. Naopak. Pokud je u domu se zahradou, vyhledává si místa, odkud nejlépe vidí na všechny strany. Každý šarpej je jedinečný a tak bude jeden běhat celý den a kontrolovat své teritorium a druhý bude sice ležet a pozorovat okolí, ale jedním očkem bude stále ve střehu. Šarpej dokáže být velice mrštný a rychlý, ač vypadá lenivě nebo neustále zamračeně. Návštěvy rád přivítá, ale více neobtěžuje. Velice nerad se nechává osahávat cizími lidmi. Pokud si ale někoho oblíbí, rád se nechá pohladit i po hlavě. V pubertě bývají někteří jedinci více tvrdohlaví, ale vše se dá napravit správnou a trpělivou výchovou. S dospělými jedinci většinou nebývají problémy, neboť již mají zažité své denní rituály a neradi je mění. Ve správných rukou to bývají bezproblémoví psi.

Šarpej je pes s velkým srdcem, společenský a klidný, ale nehodí se pro každého. Pokud někdo očekává neustálé plnění povelů nebo denní vyžití na kynologických akcích, bude zklamán. Ve většině případů totiž šarpej nevydrží dlouho vyvíjet stále stejnou aktivitu a rád se rozhoduje sám. Šarpej je osobnost a i když je dosti samostatný, musí mít pro koho žít. Je výborným společníkem, ochráncem, kamarádem i učitelem. Neboť my lidé se od něj učíme poznávat a chápat svět šarpejů, jejich povahu, reakce a chování.

Gauč nebo cvičák?

Šarpej zaujme nejen svým vzhledem, ale i povahou. Nezasvěcený pozorovatel by řekl, že je to zachmuřený a klidný pes. K cizím se opravdu chová občas odměřené, je nedůvěřivý a ani na sebe nijak neupozorňuje.

Lidově se dá říci, že šarpej je „fixovaný samorost“. Má svou hlavu, tváří se, že přemýšlí nad povelem a vyhodnocuje situaci – je-li daný povel nutný, aktuální nebo zda-li není zbytečný. Základním povelům se naučí a chápe, co se po něm žádá, ale nevykonává je bezmyšlenkovitě. Je trpělivý, vnímavý a velice citlivý a již od štěňátka čistotný. Tvrdým zacházením se jeho charakter oslabuje a může se stát, že z něj vyroste nedůvěřivý či agresivní jedinec. K cvičákovému drilu se moc nehodí, ale existují i výjimky se složenou pracovní zkouškou (ZZO – Erwin Black Charisma, ZOP – HAKIM XIN Doubravecký vrch). Stejně tak se najdou výjimky v coursingu (Mistr České republiky Castlon Crease Pei). Jiní trénují agility či tanec se psem. Jako jsou šarpejové rozdílní v typu, jsou rozdílní i v povaze. Jeden vybíjí svou energii, kde se dá, druhý celý den prospí. Těch, kteří neradi mění své návyky, je však mnohem víc, ale v žádném případě nejsou líní. Obecně lze říct, že šarpejové „sportovního typu“ bývají živější a také se mezi nimi mohou vyskytovat více svéhlaví jedinci.

Základní péče o psa

Šarpej (Shar-Pei) není na péči náročný. Musíme se ale postarat o jeho kůži a její záhyby, aby byly čisté. Také se musí kontrolovat oči, aby nedošlo k vchlípení nebo vychlípení očního víčka. V tomto případě je nutný chirurgický zásah.

Zdravotní a kožní problémy? To je minulost.

O šarpejích se traduje, že jsou to nemocní psi, kteří trpí neustálými záněty kůže, která se jim musí čistit, jelikož má sklon k plísním. Tak tomu není. Šarpej se od ostatních plemen odlišuje právě svou kůží, která má zvláštní schopnost pojmout v buňkách velké množství tělních tekutin a tuků. Tím dochází k mnohonásobnému zvětšení tloušťky kůže. To má za následek tvoření záhybů, vrásek a laloků, které jsou základem typického vzhledu tohoto plemene. Dnes již není trendem docílit v chovu co největšího množství volné kůže a tím se pověry o problémech s ní maximálně snižují. Šarpej nevyžaduje žádnou zvláštní péči, jeho srst postačí pravidelně vyčesávat a také v případech potřeby vytřít měkkým hadříkem. V době línání je vhodné při vyčesávání např. gumovou rukavicí dodržet pravidelnost, aby rychleji mohla narůst srst nová. Někteří jedinci mohou trpět potravní alergií, kterou většinou způsobuje pšenice ve složení granulované potravy. Jiní mohou mít alergii na trávy či pyly. Tento problém je odstranitelný vhodným výběrem potravy či vyhýbáním se rizikovým místům. Dříve byla největším nepřítelem šarpejů amyloidóza (infekční horečnaté onemocnění vedoucí k náhlé smrti). Dnes díky důslednému výběru zdravých partnerů dochází v chovech k odstranění této nemoci. Rovněž problémy s entropiem – vtočením očních víček – se daří snižovat vhodným výběrem jedinců. Štěňata jsou již u chovatele pečlivé pozorována a v případě postižení vrozenou vadou se oči bez pomoci veterináře neotevřou. Chovatel by v takovém případě měl nového majitele o zákroku uvědomit. Štěňata předává chovatel samozřejmě zdravá a jsou-li po zákroku, musí mít již víčka zahojená a oči čisté. Šarpej je jinak zdravý pes, nenáchylný k infekčním onemocněním a i různé trhliny v kůži se rychle hojí. Je oddaný, trpělivý a klidný, proto bývá rychleji vyléčen.

Toto plemeno si prošlo velmi těžkým obdobím, kdy se více hledělo na kvantitu než kvalitu a kdy komerční stránka převažovala nad chovatelstvím. Situaci komplikuje i standard s nepřeberným množstvím výkladů. Dnes se díky velké snaze a obětavosti seriózních a pro šarpeje zanícených chovatelů toto plemeno těší nejen vzrůstající oblibě, ale i výbornému zdraví. Přesto se stále jedná o plemeno opředené spoustou pověr, pomluv a nepochopení.

V současné době se šarpejáři sdružují ve třech klubech: Klub málopočetných dogovitých plemen psů, Exotic klub a specializovaný Shar-pei club. Všechny tyto kluby se snaží o jediné: aby zapsaná štěňata byla zdravá a šarpej se jednou provždy zbavil nálepky „stále nemocného psa“. Vždyť na jeho dobrém zdraví nám všem záleží především.

tim flach shar-pei

Typy a barevnost

Šarpejové se liší v množství volné kůže a záhybů na těle. Jedni mají zbytnělou kůži na hlavě a pyscích, jiní nemají pysky tak masité a jejich kůže je hladší, bez záhybů. Rovněž srst je různá. V prvním případě je tvrdá, vzpřímená, bez podsady, v délce do 1 cm a nepříjemně píchlavá a tvrdá. Druhý typ srsti je delší – až do 2,5 cm – a měl by na omak připomínat kartáč. Krátkosrstí jedinci mívají jemnější tělesnou stavbu a mnohem menší hlavu s méně masitými pysky. Jejich kůže bývá většinou více zvrásněná a celkově působí tento typ sportovním dojmem. Bývají živější, nabití energií.

Jedinci s delší srstí bývají zavalitější s tlustou kůží a méně vráskami. Volná kůže je většinou na laloku, hlava je masitá a se svým silným tělem působí takový pes zavalitějším a klidnějším dojmem. Šarpej je jednou z nejbarevnějších ras psů. Zbarvení srsti bývá velmi různorodé, ovšem jednobarevnost je standardní (kromě bílé). Základní barvy jsou: černá, hnédá, červená, písková, krémová, žlutá, modrá, aprikot, isabel a lila. Odstínů je ale něco kolem šestnácti. K nim nepočítáme různé varianty: od světle rezavé do mahagonové nebo od šedě stříbrné do šedomodré s nebeským nádechem.

Six Shar Pei pups

Flowered Shar-Pei

Flowered Shar-Pei je šarpej, kterému chybí charakteristický znak jednobarevného zbarvení. Tito psi jsou převážné dvoubarevní a originální název Flowered v překladu znamená květovaný. Mají jedinečně rozvrženou hlavu, ta je v 75% jednobarevná a její dezén tvoří obrácené „A„. Tělo má minimálně 50% bílé barvy se skvrnami nebo tečkami v barvě hlavy rozesetými nepravidelně po těle. Květovaní šarpejové se vyskytují v každé základní barvě, včetně modré a sobol. Jsou zde již od počátku záchrany šarpejů. Díky skupince psů dovezených do USA vytvářeli podstatnou část chovu. Několik nadšenců projevilo zájem o uznání květovaných šarpejů. To na čas znemožnilo dovoz nových linií do USA. Důsledkem omezeného genetického výběru se všechny chovatelské linie v Americe staly velmi příbuzné a výsledkem bylo, že šarpejové v USA měli podobné zdravotní problémy a genetické vady.

V roce 1990 při posuzování klubové výstavy ve Phoenixu v Arizoně vydává Matgo Law (muž stojící za záchranou šarpejů) prohlášení, že s ohledem na standardní chovné barvy vylučuje možnost, aby Flowered byl uznán nebo přijat jako standardní barevný ráz. Přesto dodnes ve světě (USA, Austrálie, Brazílie, Kanada, Španělsko, Francie, Nizozemí) existují nadšenci, kteří se sdružují v klubech a nadále usilují o uznání tohoto barevného rázu. Mají svůj standard, pořádají výstavy a těší se z vítězství svých psů.

Skutečnost, že FCI ani AKC květované šarpeje neuznává jako standardní zbarvení a diskvalifikuje je z výstavních kruhů, nemění vůbec nic na tom, že se v chovech vyskytují (zvláště u dovozu z výše jmenovaných zemí), těší se velké popularitě a dobývají srdce dalších a dalších chovatelů.

484446_527521783973351_2023413382_n

 

The Bear-coat Shar-pei

V posledních letech se často objevují také dlouhosrstí šarpejové, kteří jsou sice krásní ale bohužel nesplňují podmínky pro chov a zatím nejsou v ČR k dostání.

2AEDE45C00000578-0-image-a-48_1438164766408

Text i foto zdroj: web

 

Další informace o tomto plemeni v EN verzi jsou ZDE (odkaz na video od Animalplanet).