srst a kolorace

Šarpej je jednou z nejbarevnějších ras psů. Zbarvení srsti bývá velmi různorodé. Základní barvy jsou: černá, hnédá, červená, písková, krémová, žlutá, modrá, aprikot, isabel a lila. Odstínů je ale celkem dvacet. 

V grafu vedle jednoznačně rozpoznáte jak barevná škála pejsků vypadá a že je opravdu z čeho vybírat. Ten ale úplně nejtypyčtější pejsek je v grafu jako první tedy pískový s tmavou maskou.

 

Typy srsti

Srst je členěná hlavně na 2 základní kategorie Horse a brush. V prvním případě je tvrdá, vzpřímená, bez podsady, v délce do 1 cm a (ne)příjemně píchlavá a tvrdší. Druhý typ srsti; brush je delší – až do 2,5 cm – a měl by na omak připomínat kartáč. Obě jsou uznané typy a běžné.

Třetí typ Bear, se objevuje hlavně v posledních letech a v zahraničí. Jsou to dlouhosrstí pejsci s jemným chlupem, kteří jsou sice krásní ale bohužel nesplňují podmínky pro chov a zatím nejsou v ČR k dostání. 

 

Flowered Shar-Pei

Flowered Shar-Pei je šarpej, kterému chybí charakteristický znak jednobarevného zbarvení. Tito psi jsou převážné dvoubarevní a originální název Flowered v překladu znamená květovaný. Mají jedinečně rozvrženou hlavu, ta je v 75% jednobarevná a její dezén tvoří obrácené „A„. Tělo má minimálně 50% bílé barvy se skvrnami nebo tečkami v barvě hlavy rozesetými nepravidelně po těle. Květovaní šarpejové se vyskytují v každé základní barvě.

Jsou zde již od počátku záchrany šarpejů. Díky skupince psů dovezených do USA vytvářeli podstatnou část chovu. Několik nadšenců projevilo zájem o uznání květovaných šarpejů. To na čas znemožnilo dovoz nových linií do USA. Důsledkem omezeného genetického výběru se všechny chovatelské linie v Americe staly velmi příbuzné a výsledkem bylo, že šarpejové v USA měli podobné zdravotní problémy a genetické vady.

V roce 1990 při posuzování klubové výstavy ve Phoenixu v Arizoně vydává Matgo Law (muž stojící za záchranou šarpejů) prohlášení, že s ohledem na standardní chovné barvy vylučuje možnost, aby Flowered byl uznán nebo přijat jako standardní barevný ráz. Přesto dodnes ve světě (USA, Austrálie, Brazílie, Kanada, Španělsko, Francie, Nizozemí) existují nadšenci, kteří se sdružují v klubech a nadále usilují o uznání tohoto barevného rázu. Mají svůj standard, pořádají výstavy a těší se z vítězství svých psů.

Skutečnost, že FCI ani AKC květované šarpeje neuznává jako standardní zbarvení a diskvalifikuje je z výstavních kruhů, nemění vůbec nic na tom, že se v chovech vyskytují (zvláště u dovozu z výše jmenovaných zemí), těší se velké popularitě a dobývají srdce dalších a dalších chovatelů.

stručný přehled

barva / Color

  • Fawn, apricot, apricot dilute, cream, cream dilute,
  • red, red diluted (five-point red), red-fawn,
  • brown, chocolate, chocolate dilute,
  • Isabella (silver shading on a dilute-colored dog), sables, black bronze sables,
  • lilac, blue, black silver sables, black,
  • X not accepted: flower-coat (white with either black or blue patches), rottweiler colored, tricolor or any other

srst / Coat

  • horse-coat
  • brush-coat
  • X not accepted: bear-coat